
Alfa Romeo Giulietta Multijet: privlačen videz, športni geni in varčen (turbo)dizel. Vse bolj iskana kombinacija.
Nekoč nezaslišano, danes – prijetno
Leto 1976. Avtomobilski svet, takrat še pretežno ljubiteljski, se je stresel: Alfa Romeo je v Giulio, Julijo po naše, postavil dizelski motor. Perkinsonov izdelek, vsega 55 ‘konj’ za 138 kilometrov na uro.
Danes je tu Giulietta, Julči bi ji rekli, ki ima enega najsodobnejših dizlov nasploh. Športna? Za današnje razmere ne ravno.
No ja … Če beremo prospekte in marketinški material nasploh, so športne že ‘kromaste’ obrobe merilnikov. A če pogledamo zmogljivosti podobno velikih avtomobilov s turbodizli, je Giuliettinih 105 ‘konj’ bolj malo.
Nekaj je treba vedeti: tale JTD je zelo dober izdelek; lepo in mirno teče (za turbodizla) in njegovih 320 Njutonmetrov navora omogoča precej lagodno vožnjo, do neke mere tudi športno, a če sta športna Mégane R.S. ali Giulietta QV, recimo temu raje dinamično. Vsekakor pa je tudi v tej Julči takoj zaznati, da ima športne gene.
Začne se z volanom: obroč je prijetno debel, volan kot sistem krmiljenja pa športno natančen, športno neposreden in športno tog pri vrtenju – a ravno toliko, da ne moti (vsakega) povprečnega voznika. Podobno je s podvozjem: malo prečnih nihanj v ovinkih daje razumeti, da imajo pri tej znamki v mislih predvsem športnost, a tudi tu je, ob za ta razred redkem večvodilskem vpetju zadnjih koles, kompromis med udobjem in športnostjo zelo dober. Volan in podvozje sta tako odlična, športno dinamična in neutrudljiva v dnevnih vožnjah.
Potem je tu DNA, nekaj takega, kar ima denimo tudi Audi, le da temu tam rečejo Audi Drive Select. Se pravi, da DNA prilagaja mehaniko željam voznika oziroma želenemu načinu vožnje. Tri stopnje so, običajna, zimska in dinamična. Slednji ne rečejo športna – morda zato, ker smatrajo, da ni tako športna, kot bi morala biti, morda pa le zato, da se njena začetnica lepo zloži v oznako DNA, ki spominja na molekulo, ki ima zapisana genetska navodila živih bitij.
DNA je sistem, za katerega bi lahko trdili dve nasprotujoči si resnici: da ni športen, ker ne izklopi stabilizacijskega sistema, in da je športen, ker se Alfa Romeo z vklopljenim načinom Dynamic res dobro zaznavno bolj športno pelje. V prid druge trditve je treba povedati, da, poleg tega, da na zaslonu potovalnega računalnika prikaže še (brezdimenzijski) merilnik tlaka v turbini, še dodatno ‘otrdi’ volan, da pripravi zavorni sistem z rahlim dvigom tlaka v zavornem olju, da stabilizacijski ESC preklopi v opazno manj restriktivno stanje (dopušča več zdrsov) in da vklopi tudi sistem Q2. Q2 ni nič drugega kot diferencial, ki dopušča samo del razlike med hitrostjo vrtenja pogonski koles – zaradi vožnje v ovinek. Tisti, ki so vešči volana in so kaj takega že preskusili, vedo, da je zadeva med ovinki zelo uporabna, zabavna in seveda športna.
A pri takšni Juliji daje vse našteto bolj skromen rezultat. Res se vse čuti, predvsem zaradi velikega navora turbodizla, a za športnost, ki pritiče cenjenemu imenu Alfa Romeo, je ‘konj’ le premalo. Seveda pa danes vse manj ljudi išče športnost v pravem pomenu besede in najbrž so imeli prav te v mislih, ko so se odločili za takole motorizirano Julči. Za manj denarja še vedno daje veliko dinamike, morda več kot pri vseh primerljivo zmogljivih in enako velikih avtomobilih, hkrati pa ponudi tudi vse tiste čare, ki pri tej znamki vlečejo.
Še posebej dame (a seveda ne le one) se zadnje desetletje ogrevajo za Alfice, pravijo, da so jim všeč. Tudi v našem ‘ženskem’ oddelku so se navduševale nad videzom in morda celo bolj nad notranjostjo. Toplo rjavo, na otip debelo, čvrsto in kakovostno usnje skrbi za prijetno toplino notranjosti, detajli, vključno seveda z merilniki, pa malce dodajo splošnemu vzdušju, v nezanemarljivi meri pa dvigujejo občutek športnosti. Od lanske prenove je tudi uporabnost precej izboljšana – predvsem zaradi novega osrednjega zaslona, ki je, mimogrede, opazno pripomogel tudi k za marsikoga prijetnejšem videzu armaturne plošče. Seveda – lahko bi bil še nekaj večji.
Velikemu navoru in morebitnim apetitom voznika navkljub zna biti taka Giulietta zelo varčna. Veliko pove že podatek, da motor pri polnem plinu v 6. prestavi porabi, kot pravi potovalni računalnik, zgolj 10,5 litra goriva na 100 kilometrov, kar v praksi pomeni, da se z osmimi že prav lepo dinamično (in predvsem hitreje od povprečnega gibanja vozil) pelje. Tudi varčevati se da – petica ni nedosegljiva, a takrat tudi nikakršnih športnih občutkov ni (več).
In ko že varčujemo: menjalnik je precej na dolgo izračunan, zato je pri 60 kilometrih na uro v 5. prestavi motornih vrtljajev 1.200 in svetovalec predlaga, da voznik prestavi v 4. prestavo. Morda bo zatorej treba malce več pretikati (za dizla), a tudi to opravilo je lahkotno, sicer pa – na drugi strani – motor izjemno lepo teče in vleče pri 2.500 vrtljajih v minuti, od koder tudi gladko in odločno prehiteva. Tudi v 6. prestavi, ko se ta Giulietta pri 2.500 pelje okoli 150 kilometrov na uro po merilniku.
Tudi zato velja, da je danes Alfa Romeo z dizlom prijeten avtomobil in odličen kompromis športnosti ter lagodja. Pa še lep trikoten znak ima na prednjem delu.
Vinko Kernc
Pohvale
+ videz notranjosti
+ usnje (na otip)
+ merilniki
+ motorni navor
+ varčen motor
+ pretikanje
+ lega na cesti, volan
+ diferencialna zapora
+ podvozje
Graje
– 5-kraten samodejni utrip smernikov
– pretiho opozorilo sistema PDC
– nima sodobnih varnostnih asistenčnih sistemov
– slaba notranja osvetlitev
– stopnica pri podaljšanem prtljažniku
– previsoko sedenje
– stabilizacijski ESC ni izklopljiv
Na kratko
Dober paket videza, tehnike, varčnosti, (vsakodnevne) uporabnosti in seveda športnosti. A, jasno, s kompromisi – varčnost in športnost se pač izključujeta.
Alfa Romeo Giulietta 1.6 Multijet 105
Odčitki in meritve
Okoliščine meritev: temperatura okolice 18° C – suha cesta – stanje števca prevoženih kilometrov 8.882 km – menjalnik v 6. prestavi – vklopljen program Natural – gume 225/45 R 17 W Bridgestone Turanza ER300 – digitalni prikazovalnik trenutne porabe goriva (cifre, eno decimalno mesto)
Poraba in trušč
60 km/h, 1.500/min: 2,8 l/100 km – 84 dB (4. prestava)
60 km/h, 1.000/min: 2,5 l/100 km – 86 dB
100 km/h, 1.700/min: 3,6 l/100 km – 87 dB
130 km/h, 2.200/min: 5,7 l/100 km – 90 dB
160 km/h, 2.800: 8,2 l/100 km – 93 dB
Testni krog: 8,7 l/100 km
Cene
Alfa Romeo Giulietta 1.6 Multijet 105: 17.350 evrov
Alfa Romeo Giulietta 1.6 Multijet 105 Distinctive: 19.430 evrov
Testni Alfa Romeo Giulietta 1.6 Multijet 105 Distinctive: 23.619,99 evrov
(Cene so s popustom 2.500 €.)
Tehnični podatki (proizvajalec)
Motor: 4-valjni – dizelski, turbopuhalo, neposreden vbrizg – gibna prostornina 1.598 cm3 – največji navor 320 Nm pri 1.750/min – največja moč 77 kW (105 KM) pri 4.000/min
Pogon: ročni menjalnik (6) – pogon spredaj
Vozna dinamika: (DNA) Dynamic, Natural, All Weather
Voz in obese: kombilimuzina – samonosna karoserija, 5 vrat, 5 sedežev – spredaj pomožen okvir, posamične obese, vzmetne noge, trikotna prečna vodila, stabilizator – zadaj pomožen okvir, prema z več vodili, vijačne vzmeti, teleskopski blažilniki, stabilizator – volan z zobato letvijo, električen servo – gume 225/45 R 17 W Bridgestone Turanza ER300
Mere: dolžina 4.351 mm – širina 1.798 mm – višina 1.465 mm – medosna razdalja 2.634 mm – najmanjša razdalja od tal 120 mm – rajdni krog 10,9 m – notranja širina spredaj 1.480 mm, zadaj 1.400 mm – prtljažnik 350/1.045 l – posoda za gorivo 60 l
Mase: vozilo 1.385 kg – dovoljena skupna obremenitev 430 kg – dovoljena obremenitev strehe 50 kg
Zmogljivosti: največja hitrost 185 km/h – pospešek 0-100 km/h 11,3 s – poraba (kombiniran cikel) 4,0 l/100 km – izpust CO2 104 g/km
Foto: VK


















































































































